Fransa'da Gezi görüntüleri

241 izlenme2018-12-06 02:29:03
Reklamlar
Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüşmüştü.

Paris sokaklarında yankılanan bu eylemler her kesimden vatandaşı sokağa dökmesi, haftalarca sürmesi ve polisin müdahale etme şeklinden dolayı “Gezi Direnişi”ne benzetilmiş sarı yeleklilerin eylemlerine, Paris’in gezisi nitelendirilmesi yapılmıştı.

Sosyal medyada yayınlanan bir video ise “aynısını Gezi’de görmüştük” dedirtti. Sosyal medyada yayınlanan videoda eylemciler biber gazlarının arasında dans ederek eylemlerini devam ettiriyor.

Bu video akıllara Gezi Parkı eylemlerinde biber gazı oley diye bağırarak ritim tutan eylemcileri getirdi.

Fransa geneline yayılan eylemlerde 4 kişi hayatını kaybetti, 222'si güvenlik görevlisi olmak üzere binden fazla kişi yaralandı; bin 400'den fazla kişi gözaltına alındı.  Paris hükümeti akaryakıtın yanı sıra elektrik ve gaz zamlarının gelecek yıl için iptal edileceği duyurdu.

Odatv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bunu söyleyen bir profesör! Muharrem İnce: Artık benim için o defter kapandı Meteoroloji'den Son Tahmin: Kar ve Yağmur Tüm Yurdu Saracak Yılmaz Özdil: İn Ali

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Spiegel: Erdoğan korkuyor