YSK Başkanı Sadi Güven: Dosyaların İçeriği ile İlgili Bilgi Vermeyeceğiz

2103 izlenme2019-04-05 09:14:05
Reklamlar
YSK Başkanı Sadi Güven yerel seçim sonuçları ve itiraz sürecine ilişkin açıklama yaptı. Güven, "Bu süreçte dosyaların içeriği ile ilgili bilgi vermeyeceğim" dedi.

İstanbul'da oy sayımı devam ederken Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven'den açıklama geldi. Gazetecilerin sorularını açıklayan Güven, "Yargı sürecinde hakimler açıklama yapmaz. Bilgi vermem yargı sürecine aykırı olur." dedi.

Güven'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

YSK'nın iki görevi var. Bir tanesi yargı görevi ve bir tanesi de seçime ilişkin hazırlıklar ile seçimi yönetme görevi. Seçimin sona ermesinden itibaren yargıya ilişkin YSK'nın görevi başladı. Şu anda yaptığımız da tam bu. YSK olarak 11 yüksek mahkeme üyesi önüne gelen şikayetlerle ilgili toplanıp dosyalarla ilgili karar veriyor.

"SÜREÇ DEVAM EDİYOR"

Biz bu kararı verirken yasal olarak temsilci bulundurma hakkına sahip AK PARTİ CHP MHP HDP ve İYİ Parti temsilcileri de karar verme sürecinde yapmış olduğumuz tüm toplantılarda hazır bulunuyorlar ve kurula kendi görüşlerini bildirmek suretiyle katkı veriyorlar. Kurul bu şekilde önüne gelen dosyaları bir an önce sonuçlandırıyor. Bu süreç devam ediyor.

"HAKİMLER BAKTIKLARI DAVA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMAZ"

Şunu herkes bilmeli ki, yargı süreci içinde hakimler bakmış oldukları davalarla ilgili herhangi bir açıklama yapmazlar. Sizin haber alma özgürlüğünüz var, göreviniz de tam da bu ama benden her bir dosya için haber beklemeyin. Bunu söylemeyeceğim, daha önceki seçimlerde de bunu belirttim.

"BİLGİ İSTEMEYİN, VERMEM DOĞRU DEĞİL"

Yargı sürecinden önce diğer konularda detay bilgi verdiğim halde, yargı sürecinde bakmış olduğumuz davaların içeriğiyle ilgili herhangi bir açıklama yapmayacağım. Bunu YSK'daki temsilcisi bulunan siyasi partilerden ve ilçe seçim kurullarından alabilirsiniz. Ama benden "şu dosya geldi, oy çokluğu oldu" gibi benden detay bilgi istemeyin. Bunu daha önceki seçimlerde de vermedim. Vermem de doğru değil. Yargı sürecine aykırı bir şey olur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son dakika! Beykoz seçim sonuçları: 76 sandık sayıldı! AKP’ye kaç oy çıktı? Büyükçekmece'de 'sahte seçmen kaydı' yaptığı iddia edilen nüfus müdürü Erdoğan'ın akrabası çıktı Barış Yarkadaş'tan Bilal Erdoğan ile ilgili gündem yaratacak İstanbul iddiası! Erdoğan’dan başkasına oy vermeyen vatandaşın isyanı

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Sağlık Müdürlüğü'nde 4 milyon liralık yolsuzluk